JISS - מכון ירושלים לאסטרטגיה ולביטחון

ד״ר עומר דוסטרי

ד״ר עומר דוסטרי

ד״ר דוסטרי הוא מומחה לאסטרטגיה ולביטחון לאומי.

החלטת גרמניה היא שלב חשוב במאבק הבין-לאומי בחיזבאללה. הצעד צפוי לפגוע בפעילות הפשיעה הבין-לאומית והטרור של הארגון באירופה ואף בלבנון. על ישראל וארה”ב למנף את ההצלחה ולפעול להוצאת חזבאללה בכללותו אל מחוץ לחוק במדינות נוספות ביבשת ובקרב האיחוד האירופי.

גרמניה נמנעה מלהכריז על תנועת החיזבאללה כארגון טרור בשנים האחרונות. הזרוע המדינית של הארגון מהווה מרכיב מרכזי ב”מחנה ה-8 במארס” – בהובלת חיזבאללה ואמל – שלו תפקיד משמעותי בממשלה ובבית הנבחרים בלבנון, ובלעדיו לא תוכל להתקיים ממשלה במדינה בעתיד הקרוב. מכאן שגרמניה, שמעוניינת ביציבות בלבנון ובמזרח התיכון, לא ראתה לנכון לפעול באופן מלא נגד חיזבאללה. בנוסף, גרמניה ניצלה את הריק המשפטי על מנת לאפשר פגישות של נציגיה הרשמיים עם גורמים בחיזבאללה ולהשפיע על המערכת הפוליטית בלבנון, בעיקר לצורך תיווך ותיאום מאחורי הקלעים בין ישראל לארגון (גם בנושא החלפת שבויים).

עמדה זאת השתנתה ב-30 באפריל 2020. אז החליטה גרמניה לבטל את ההבחנה בין הזרוע הפוליטית של חיזבאללה לבין הזרוע הצבאית. משמעות ההחלטה היא הכרזה על חיזבאללה כולו כארגון טרור. הצעד הוא המשך להחלטה שהתקבלה בבית הנבחרים הפדרלי של גרמניה בדצמבר 2019 שקראה לממשלת מרקל לאסור לחלוטין את פעילות חיזבאללה על אדמת המדינה, בשל “פעילות הטרור” של הארגון, כולל בסוריה. ההצעה זכתה לתמיכת המפלגה השמרנית של מרקל, המפלגה הסוציאל-דמוקרטית, החברה בממשלה, ומפלגת “הדמוקרטים החופשיים” שבאופוזיציה.

הרקע להחלטה

להחלטת גרמניה לבטל את ההפרדה בין הזרוע הצבאית והמדינית של חיזבאללה דווקא בעת הזו ישנן כמה סיבות. ראשית, המתכונת של ארצות הברית ובריטניה שלפיה חיזבאללה כולו מוגדר ארגון טרור, ובמקביל נמשכת השפעתן של מדינות אלה על המערכת הפוליטית בלבנון, תרמה ככל הנראה להבנה בגרמניה כי היא אינה חייבת לשמור על ההבחנה בין הזרוע הפוליטית לצבאית.

שנית, ייתכן כי המסע הציבורי שניהלה ישראל באשר לקיומם של מפעלים לשיפור דיוק הטילים של חיזבאללה בתוך מרחב אוכלוסייה אזרחית בביירות, וחשיפת מעורבות חיזבאללה בהקמת מובלעת טרור בגולן הסורי – שיש בהם כדי לערער את היציבות האזורית ולהוביל להסלמה ולפריצת מלחמה בין ישראל ולבנון – השפיעו גם הם על החלטת גרמניה לבטל את ההבחנה בין הזרוע הצבאית והמדינית של חיזבאללה. על כך יש להוסיף העברת “מידע מודיעיני מדויק” ורגיש מצד “המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים” לידי סוכנות הביון של גרמניה.[1]

שלישית, להחלטת הממשלה הפדרלית של גרמניה תרם גם הלחץ שהפעיל ממשל טראמפ, ובעיקר שגריר ארצות הברית בגרמניה, ריצ’ארד גרנל, שנחשב לאחד הגורמים המשמעותיים שעודדו את ביטול ההבחנה בין הזרוע המדינית לצבאית. כך למשל, במאמר שפרסם גרנל בעיתון הגרמני “די-ולט” בספטמבר 2019 הוא קרא לגרמניה לבטל את ההפרדה בהגדרת חיזבאללה, שכן מדובר בארגון טרור שפועל ממניעים אנטישמיים וקורא להשמדת מדינת ישראל.[2]

פעילות חיזבאללה בגרמניה

פעילי חיזבאללה בגרמניה ניצלו את ההבחנה בין הזרוע הצבאית והמדינית בארגון למטרות סחר בסמים, הלבנת כספים וגיוס כספים עבור בסיס האם בלבנון. הפעילות הפלילית של חיזבאללה בגרמניה התבצעה כחלק מרשת הפשיעה הבין-לאומית של הארגון, הפועלת בעיקר באמריקה הדרומית ובאפריקה, שתוצריה מיועדים לאדמת אירופה.

על-פי סוכנות המודיעין של מדינת צפון הריין-וסטפליה, במדינה פעילים כ-110 חברי חיזבאללה נכון לשנת 2018.[3] כיום, בברלין נמצאים כ-250 חברים, ובהמבורג 30.[4] בכל גרמניה מעריכים כי מספרם של פעילים ותומכים של חיזבאללה הוא 1050. פעילות חיזבאללה בגרמניה מתחלקת לשני תחומים עיקריים: פעילות פלילית, ופעילות הסברתית-תרבותית המיועדת למהגרים השיעים (בעיקר מלבנון) בגרמניה ולמען הארגון בלבנון.

לפי העיתון “טָגֶהשפיגל”, חיזבאללה משתמש בגרמניה להשגת כספים באמצעות פעילות פשיעה. כספים אלה מנוצלים לרכישת נשקים ומימון פעילות הארגון. חברי חיזבאללה בגרמניה מבריחים סמים, סוחרים ברכבים גנובים ועוסקים בהלבנת כספים. לדוגמה, קוקאין מוברח מאמריקה הדרומית לאפריקה ומשם לאירופה, בין היתר דרך נמל המבורג.[5] בפברואר 2016 התנהל מבצע בין-לאומי נרחב לסיכול פשיעה, בין היתר בהשתתפות גרמניה, נגד יעדים הקשורים לחיזבאללה. כוחות הביטחון בגרמניה ובצרפת עצרו 16 חשודים במעורבות בסחר בסמים ובהלבנת הון שהשתייכו על פי החשד לאגף הכספים של חיזבאללה.

בנוסף, חיזבאללה מפעיל בגרמניה רשת של מרכזי תרבות ורווחה שמטרתה לחזק את תדמית הארגון בקרב מוסלמים שיעים בגרמניה ולגייס כספים לארגון בלבנון. לפי סוכנות המודיעין של מדינת המבורג, כ-30 מסגדים או מרכזים תרבותיים בכל רחבי גרמניה קשורים לחיזבאללה או לאידאולוגיה של הארגון. אחת מהמטרות המרכזיות של תומכי הארגון במדינה הינה גיוס תרומות עבור ארגון הטרור.[6] בדו”ח של סוכנות המודיעין של מדינת צפון הריין-וסטפליה נכתב כי בעיר מינסטר פועל למעלה מ-20 שנה מרכז “האמאם מהדי”, המהווה מקום מפגש ופלטפורמה לתמיכה בחיזבאללה בצפון הריין-וסטפליה.[7]

דו”ח של סוכנות המודיעין של ברלין משנת 2019 מעלה כי חיזבאללה פועל במדינה להפצת תעמולה, גיוס חברים חדשים ואיסוף תרומות המועברות לביירות. כך למשל, במרכז האסלאמי “האימאם ריזה” במחוז העירוני נוי-קלן פועל מטיף מוסלמי המפיץ בדפי הרשתות החברתיות שלו תעמולה של חיזבאללה – כולל פרסום לוגו הארגון – מהדהד מסרי הסתה של מנהיגי חיזבאללה נגד מדינת ישראל ומפרסם תאוריות קונספירציה אנטישמיות. בניין נוסף השוכן ליד המרכז האסלאמי מהווה מוקד מפגש ותפילה עבור תומכי חיזבאללה.[8]

השלכות הוצאת חיזבאללה מחוץ לחוק בגרמניה

להחלטת גרמניה להוצאת כל ארגון חיזבאללה מחוץ לחוק יש השלכות משמעותיות על פעילות הארגון במדינה, באירופה ובמידה מסוימת בלבנון. המשמעות הישירה של ההחלטה היא אפשרות טובה יותר לפגוע בפעילות הפלילית, התרבותית-הסברתית ובפעילות הטרור של הארגון במדינה. עתה יעמדו לרשות גורמי אכיפת החוק בגרמניה כלים משמעותיים יותר לסיכול בניית התשתית והפעילות של הארגון במישור המשפטי, המודיעיני והמבצעי. כלים אלה כוללים בין היתר פעילות משטרתית, הקפאת חשבונות בנק ונכסים פיננסיים, עיצומים כלכליים נגד חברות ואישים הקשורים לחיזבאללה ועוד. בנוסף, שיתוף הפעולה הבין-לאומי נגד הארגון יגבר עם הצטרפות גרמניה לארצות הברית, בריטניה, קנדה והולנד, שכבר הכריזו על כלל חיזבאללה כארגון טרור. הפגיעה בארגון עלולה להגיע עד בסיס האם שלו בלבנון. בשנים האחרונות חיזבאללה סובל מצמצום בהכנסותיו, בשל העיצומים הכלכליים שהוטלו על איראן – המממנת העיקרית של הארגון. הפעילות הפלילית של חיזבאללה באירופה הייתה מקור הכנסה לארגון בלבנון. הצרת צעדיו בגרמניה תפחית את זרימת הכסף ללבנון בעיתוי בעייתי מאוד עבור חיזבאללה.

ביטול ההבחנה ביו הזרוע הצבאית והמדינית של חיזבאללה הוא יעד חשוב במדיניות החוץ הישראלית, החושף את טיבם האמיתי של ארגוני טרור במזרח התיכון ובעולם. על מנת להגביר את הלחצים על חיזבאללה, יש צורך בשיתוף פעולה בין-לאומי נרחב. ישראל, בעזרת ארצות הברית, צריכה להשפיע על מדינות וגופים נוספים ללכת בדרכה של גרמניה. יש להציב כיעד בראש ובראשונה את האיחוד האירופי – כגוף המוביל באירופה – וכן את צרפת ואיטליה, מהמדינות המובילות ביבשת, שעדיין לא הוציאו מחוץ לחוק אף את הזרוע הצבאית של חיזבאללה.

לצד פעילות מודיעינית ושיתוף פעולה עם סוכנויות ביון בעולם, ישראל צריכה להגביר את המגעים ברמה הממשלתית ואת מאמצי הדיפלומטיה הציבורית. לדוגמה, ישראל צריכה לחשוף ברבים את פעילי חיזבאללה ולפתוח במסע לחצים על הממשל הצרפתי, אשר מעלים עין מפעילות רבה של הארגון בשטח המדינה. בנוסף, ישראל צריכה לנצל את היחסים הקרובים בינה ובין מדינות במזרח אירופה, האוהדות יותר את מדיניותה מאשר מדינות מערב אירופה. עם אלה ניתן למנות את המדינות החברות ב”פורום וישגראד” כגון הונגריה, סלובקיה, פולין וצ’כיה, ומדינות אחרות באזור כמו רומניה ובולגריה. צעדה של גרמניה, אולי החשובה בארצות אירופה, הוא שלב חשוב במאבק הבין-לאומי בחיזבאללה.


[1] ניר דבורי, “המוסד העביר לגרמניה מידע מודיעיני רגיש על חיזבאללה – שהוביל להוצאתם מחוץ לחוק”, N12 (2 במאי 2020):

https://www.mako.co.il/news-military/2020_q2/Article-e4d7d7f5ed4d171027.htm

[2] “Germany needs to ban Hezbollah, US Ambassador Grenell says”, Deutsche Welle (September 6, 2019):

https://www.dw.com/en/germany-needs-to-ban-hezbollah-us-ambassador-grenell-says/a-50320893

[3] Benjamin Weinthal, “Increase of Hezbollah members in German state, says intel report”, Jerusalem Post (July 4, 2019):
https://www.jpost.com/international/increase-of-hezbollah-members-in-german-state-says-intel-report-594481

[4] Benjamin Weinthal, “Hezbollah uses Germany to finance terrorism, weapons purchases”, Jerusalem Post (December 2, 2019):

https://www.jpost.com/middle-east/hezbollah-uses-germany-to-finance-terrorism-weapons-purchases-report-609554;

Benjamin Weinthal, “30 German mosques and cultural centers tied to Hezbollah: intel report,” Fox News (July 11, 2019):

https://www.foxnews.com/world/30-german-mosques-cultural-centers-hezbollah

[5] שם (Hezbollah uses Germany to finance terrorism, weapons purchase””).

[6] שם (“30 German mosques and cultural centers tied to Hezbollah: intel report”).

[7] שם (Increase of Hezbollah members in German state, says intel report””).

[8] שם (“Hezbollah uses Germany to finance terrorism, weapons purchases”).


סדרת הפרסומים “ניירות עמדה” מטעם המכון מתפרסמת הודות לנדיבותה של משפחת גרג רוסהנדלר.


תמונה: Bigstock/Freepik