JISS - מכון ירושלים לאסטרטגיה ולביטחון

JISS

JISS

שר הביטחון אביגדור ליברמן בכנס מכון ירושלים.

הארץ, 21.10.2018

נעה לנדאו

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, אמר היום (ראשון) כי ההחלטה להקפיא את פינוי הכפר חאן אל-אחמר התקבלה לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, ביקש לנסות שוב להגיע עם תושבי המקום להסכם לפינוי מרצון. בכנס “מכון ירושלים למחקרים אסטרטגיים” בירושלים ציין ליברמן כי אינו רואה שום בעיה בהחלטת הקפאה, והוסיף כי היועמ”ש אמר: “‘בואו תנסו למצות עוד פעם אחת ניסיון למשא ומתן, פינוי מרצון, זה חשוב מבחינה משפטית”.

ליברמן הוסיף כי “ברגע שהקבינט אישר את פינוי חאן אל אחמר, התהליך הוא בלתי הפיך”. לדבריו, “החזית האחידה והאחדות היא חשובה מאוד. אני חושב שלא צריך להיות כל הזמן לעומתי לראש הממשלה… צריך גם לפעמים להתגמש, לא צריך להפוך כל דבר למאבק פנימי, למאבק בתוך המחנה ולהרוויח עוד כמה קולות”.

“השאלה היא למה לא התעסקו בזה עד שנכנסתי למשרד הביטחון, אף אחד לא התעסק בזה”, הוסיף ליברמן. “כולל אלה שצועקים היום ומדברים. עד שלשום לא היה להם מושג שיש שם תהליך. מאז כניסתי לתפקיד שר הביטחון התחלתי לטפל בנושא הזה ועברנו בג”צים ויועצים משפטיים. שלשום זה כבר עלה לביצוע, ביקשו לדחות ומאז זה עלה לכותרות”.

אולם, משלכתו של ליברמן מתחו מוקדם יותר ביקורת על החלטת ההקפאה. “ההחלטה על דחיית פינוי חאן אל-אחמר התקבלה בניגוד גמור לעמדת שר הביטחון ולמרות התנגדותו הנחרצת”, נמסר.

גם שרת המשפטים, איילת שקד, התייחסה לפינוי בכנס בחירות של רשימת הבית היהודי במעלה אדומים. “השר בנט ואני התנגדנו היום לדחיית הפינוי מחשש שאם הפינוי יידחה כל פעם, הוא לא יבוצע”, אמרה. “אני מאמינה שנצליח ללחוץ ושהמאחז הלא חוקי יפונה. לא מדובר בהתיישבות של בדואים תמימים. מדובר בלחץ גדול שמפעילים הרשות הפלסטינית והאיחוד האירופי, כחלק ממאבק מדיני, ומדינת ישראל חייבת לעמוד על שלה”.

פינוי הכפר הבדואי נדחה עד להודעה חדשה. לפי גורמים בלשכת ראש הממשלה, “הכוונה היא לנסות ולמצות את המשא ומתן ואת ההצעות שהתקבלו מגורמים שונים, כולל בימים האחרונים”. זאת, בטרם ייערך פינוי בכוח.

החלטת הפינוי ספגה ביקורת ברחבי העולם, בין היתר מבית הדין הבינלאומי בהאג. בשבוע שעבר פרסמה לשכת התובעת של בית הדין הודעה חריגה לפיה משרדה “לא יהסס לבצע את הפעולות הנדרשות” נוכח הפינוי והמצב בגבול עזה. “אני עוקבת בדאגה אחר הפינוי המתוכנן של הקהילה הבדואית בחאן אל-אחמר שבגדה המערבית”, כתבה פאטו בנסודה, “פינוי בכוח כעת נראה קרוב ועשוי להוביל להסלמה ולאלימות”. היא הוסיפה כי “ככלל, הרס של רכוש ללא צורך צבאי והעברת אוכלוסין בשטח כבוש מהווים פשעי מלחמה על בסיס אמנת רומא”.

גורמים בכוחות הביטחון שבו ואמרו בימים האחרונים כי הם ערוכים לפינוי וממתינים להוראת הדרג המדיני. ואולם, כמה מקורות אמרו ל”הארץ” במהלך השבוע החולף וגם במוצאי השבת כי הוראת הדרג המדיני מתעכבת ללא הסברים. עם זאת, במינהל האזרחי ובמשטרה לא התקבלה הוראה לעזוב את המקום ובהתאם גם בימים האחרונים נסללו מחדש דרכי גישה לכלי רכב כבדים אל הכפר.

בחודש שעבר דחה בג”ץ את עתירת תושבי הכפר, שהוקם על אדמות מדינה ובתיו נבנו ללא היתרים, והתיר למדינה להוציא את ההריסה לפועל. האולטימטום שהציב המינהל האזרחי בפני תושבי חאן אל-אחמר בדרישה שיתפנו בכוחות עצמם הסתיים בתחילת החודש, אך אף אחד מהתושבים לא הרס את מקום מגוריו.

הארץ, 21.10.2018