JISS - מכון ירושלים לאסטרטגיה ולביטחון

פרופ׳ אפרים ענבר

פרופ׳ אפרים ענבר

נשיא מכון ירושלים לאסטרטגיה ולביטחון.

תוכנית מרשל לרצועת עזה היא רעיון גרוע.

קולות בצה”ל ומחוצה לו ממליצים ליזום תוכנית סיוע בינלאומית רחבת היקף לרצועת עזה. על פי הוגיה, התוכנית מיועדת למנוע הידרדרות כלכלית העלולה להביא לאי־שקט ברצועה, שיעלה לשלטון גורמים קיצוניים יותר מחמאס. מטרה נוספת של השיפור הכלכלי היא הפחתת המוטיבציה לביצוע מעשי טרור נגד ישראל. ההיגיון מאחורי תוכנית הסיוע לקוי מכמה בחינות:

  1. ההנחה שעוני מייצר טרור היא מיתוס ליברלי חסר בסיס עובדתי. לא קיים שום קשר בין רמת חיים לאלימות פוליטית וטרור. מדינות עניות – הודו, לדוגמה – אינן סובלות מטרור יותר ממדינות עשירות מהן. מסע הטרור הפלשתיני שהחל בשנת 2000 אירע כאשר מצבה הכלכלי של החברה הפלשתינית היה בשיאו.
  2. האמונה שרווחה כלכלית של תושבי עזה עשויה למתן את עמדות הזרוע הצבאית של חמאס היא תמימות בלתי נסלחת. אידיאולוגיה קיצונית ודבקות דתית לא תושפענה מעושרם של עזתים לא חמושים. במשטרים דיקטטוריים כמו בעזה, בעלי הרובים הם המחליטים. עריצי המזרח התיכון אינם מהססים לירות ביריביהם הפוליטיים.
  3. סיוע כלכלי גדול לעזה כיום פירושו תמיכה ביריב מר, הנחוש להשמיד את מדינת היהודים. האם המערב שקל אי פעם להעניק סיוע כלכלי לערביי החליפות האסלאמית של דאעש כדי למנוע הקצנה גדולה יותר? דאגתה של ישראל אינה צריכה להיות שרידות חמאס, השלוחה הפלשתינית של האחים המוסלמים. אפשר להביס את האסלאם הקיצוני רק כאשר מספיק מוסלמים יבינו שהגרסה הקיצונית של דתם גורמת להם בעיקר סבל, ולא רווחה.
  4. חמאס מוחלש הוא אינטרס ישראלי. זה בדיוק מה שמצרים מבקשת, וגם הרשות הפלשתינית. לחמאס בצרות יש יכולת פחותה להשתלט על הרשות הפלשתינית. חמאס מוחלש גם רגיש יותר ללחצים מצריים, הנועדים לצמצם סיוע לגורמים אסלאמיים קיצוניים בסיני הנלחמים בצבא מצרים.
  5. כל חיזוק לשלטון חמאס הוא על חשבון הרשות הפלשתינית. אמנם אף אחת מהישויות הללו אינה שותפה אמיתית לתהליך שלום, אבל הרשות היא לוחמנית פחות. בסופו של דבר, היא נוחה יותר לתהליך של ניהול הסכסוך.
  6. המאבק שישראל מנהלת נגד השאיפות ההגמוניות של איראן – בעייתה האסטרטגית העיקרית – גם ייפגע ממאמצים ישראליים לעזור לשלטון חמאס. ארגון חמאס משתף פעולה עם איראן. מצרים, ערב הסעודית ובעלות בריתה במחנה הסוני המתון מואסות בחמאס ובאחים המוסלמים. מדינות אלה גם חוששות ביותר מהתגברות ההשפעה האיראנית באזור. סיוע ישראלי לעזה תחת שלטון חמאס אינו משרת את הניסיון להידוק יחסים עם המדינות הסוניות המתונות כדי לעמוד מול איראן. למעשה, סיוע לחמאס מחזק את המחנה האסלאמי הקיצוני שאיראן היא חלק ממנו.

אדוני ראש הממשלה, תוכנית מרשל לעזה היא רעיון גרוע ומזיק. ישראל צריכה להתמיד במדיניות המקל והגזר שזכתה להצלחה רבה לאורך השנים, אף שמציאת שביל הזהב במשוואה עדינה זאת היא מסובכת ומלווה בחוסר ודאות. לישראל אין עניין במשבר הומניטרי בעזה (החששות מוגזמים), אבל ההצעה לדאוג לתוכנית מרשל לעזתים בוודאי תפר את האיזון העדין שבין עונשים על התנהגות רעה לבין תמריצים עבור התנהגות שאינה מזיקה לישראל.

 

פורסם בישראל היום 21.11.2017


סדרת הפרסומים “ניירות עמדה” מטעם המכון מתפרסמת הודות לנדיבותה של משפחת גרג רוסהנדלר.


תמונה:Bigstock

עוד כתבות שעשויות לעניין אותך