מכון מחקר מכוון מדיניות בנושאי חוץ וביטחון למען ישראל בטוחה

תצוגת תכלית יוצאת דופן של המוסד

קהיליית המודיעין הישראלית הוכיחה שוב שיש לה יכולות נדירות. אחרי החשיפה איראן צריכה להבין: ישראל מסוגלת להגיע למקומות הכי רגישים בטהרן.
נתניהו ומסמכי הגרעין האיראניים

אפשר להתווכח אם מה שנחשף מהארכיון האיראני מהווה אקדח מעשן ומה משמעותו לגבי ביצוע ההסכם על ידי האיראנים, שככל הנראה הסתירו את העובדות מהוועדה הבינלאומית שאמונה על בדיקת עמידתם בהסכם. אי אפשר להתווכח על ההישג המודיעיני.

קהיליית המודיעין הישראלית הוכיחה שוב כי יש לה יכולות יוצאות דופן. ההגעה אל מקום הארכיון הסודי בלב איראן, במקום שהאיראנים ניסו להסוות כמחסן רגיל כדי לא למשוך תשומת לב של מערכות המודיעין, הכניסה אליו והיכולת להעביר את תוכנו, על קירבו ועל כרעיו, למדינת ישראל – כל אלה מצביעות על יכולות מאוד חשובות גם בעתיד, במאמץ לאתר כל ניסיון איראני לחרוג מן ההסכם.

מה צריכים האיראנים להבין מההצלחה הישראלית? שהם חדורים, וכי ברצותה יכולה ישראל להגיע למקומות הכי רגישים בטהרן, ולכן עליהם לחשוב פעמיים ולהיזהר מאוד במעשיהם. ההישג הזה, גם אם אינו מספק מידע על ההפרה האיראנית היום, דוחה במידה מסוימת כל הפרה איראנית מחר.

הבעיה שאיתה יש להתמודד היא שההסכם חוטא חטא כבד בשני נושאים חשובים. הוא מאפשר לאיראנים להמשיך לפתח את פרויקט הטילים שלהם והוא מתיר במפורש לפתח דור חדש של צנטריפוגות להעשרת אורניום. כך ימצאו עצמם האיראנים במצב הרבה יותר טוב בסוף תקופת ההסכם: עם טילים ארוכי טווח ועם צנטריפוגות מהירות פי 10 או 20 מאלה שהיו להם ערב ההסכם. אז הם יוכלו לחזור אל הארכיון ולהמשיך בפיתוח ראשי הנפץ הגרעיני מהמקום שבו הפסיקו בזמנו.

ועולה השאלה, למה הם הסתכנו בהחזקת הארכיון? ארכיון שיכול להפליל אותם ולהראות לעולם כי שיקרו במצח נחושה, וכי הכחשותיהם לכך שאי פעם היתה להם תוכנית גרעינית לא עומדות במבחן המציאות.

 

פורסם ב-ישראל היום 01.05.2018


סדרת הפרסומים “ניירות עמדה” מטעם המכון מתפרסמת הודות לנדיבותה של משפחת גרג רוסהנדלר.


תמונה: עמוס בן גרשום, לע”מ

Picture of אלוף (מיל') יעקב עמידרור

אלוף (מיל') יעקב עמידרור

אלוף עמידרור (יליד 1948) הוא עמית בכיר ע"ש אן וגרג רוסהנדלר במכון ירושלים לאסטרטגיה ולביטחון (JISS). שימש כיועץ לביטחון לאומי לראש הממשלה נתניהו וראש המטה לביטחון לאומי (אפריל 2011-נובמבר 2013). שירת 36 שנה בתפקידים בכירים בצה"ל (1966-2002), כמפקד המכללות הצבאיות (הכוללות את המכללה לביטחון לאומי, המכללה הבין-זרועית לפיקוד ולמטה  והמכללה לפיקוד טקטי), מזכיר צבאי לשר הביטחון, ראש חטיבת המחקר באמ"ן, ביצוע פרויקט טכנולוגי גדול, קצין המודיעין של פיקוד צפון, ורמ״ח בקרה של אמ״ן (איפכא מסתברא). הוא משמש גם עמית בכיר במרכז ג'מנדר של JINSA. כתב שני ספרים: הרהורים על צבא וביטחון (2002), ו-מודיעין, הלכה למעשה(2006), ומונוגרפיה באנגלית ניצחון במלחמה נגד טרור: המקרה הישראלי (JCPA, 2008). ב-2017 עמד בראש ועדה שמינה רוה״מ לבדיקת עבודת הקבינט הביטחוני, והמלצותיה אומצו על ידי הממשלה.

פרסומים אחרונים

ההתחברות ללא תנאי אל המפלגות החרדיות היא פוגעת בביטחון הלאומי ותעלה לימין באובדן השלטון....
מאז 2002 אנחנו עדים שוב ושוב ביהודה ושומרון, וביתר שאת מ-2005 כשישראל נסוגה מעזה, עד כמה מדיניות התקפית מוכיחה את עצמה ועד כמה אנחנו משלמים...
עבור ישראל, החותרת לשים קץ לכוחו הצבאי והשלטוני של חמאס, לשחרור חטופיה ולהסרת איום עתידי מצד עזה, אין פתרון קל לשאלת השלטון ברצועה ביום שאחרי...

בהרשמה אתה מסכים להסכם המשתמש שלנו (כולל הוראות הוויתור על תובענה ייצוגית ובוררות), למדיניות הפרטיות ולהצהרת העוגיות שלנו ולקבלת דוא”ל שיווקי וחשבון מ-jiss. אתה יכול לבטל את המנוי בכל עת.

הירשם לאיגרת המידע

לקבלת ניתוח ופרשנות עדכניים.

כבר נרשמתם לניוזלטר שלנו?

הצטרפו למעל 8,000 מנויים שמקבלים ישירות למייל את מיטב המאמרים לפני כולם