JISS - מכון ירושלים לאסטרטגיה ולביטחון

ד"ר יוסי מנשרוף

ד"ר יוסי מנשרוף

איראן המהפכנית, האסלאם השיעי הפוליטי, רשתות שיעיות טרנס-לאומיות.

ד”ר יוסי מנשרוף: גם הפעולה בעזה וגם הפעולה בדמשק מצריכות יכולות מודיעיניות גבוהות במיוחד שנועדו לסמן לאיראנים שלישראל יש את היכולת לפגוע לא רק בשליחים שלה אלא גם באנשיה שלה.

ערוץ 7, 15.11.2019

שבע שנים חלפו מאז הפעם האחרונה שישראל ביצעה חיסול ממוקד למבוקש מרכזי שלא במהלך מבצע צבאי, עד שבלילה שבין יום שני לשלישי סוכל בכיר הג’יהאד האסלאמי בהאא אבו אל-עטא. בשעה ארבע לפנות בוקר ירו מטוסי חיל האוויר טיל לדירת המסתור שבה שהה אבו אל-עטא עם אשתו, ושניהם נהרגו בתקיפה. במקביל התבצע ניסיון חיסול נוסף, הפעם בדמשק, נגד בכיר הג’יהאד האסלאמי אכרם עג’ורי. עג’ורי אומנם ניצל מניסיון החיסול, אך בנו נהרג בפיצוץ. ישראל לא לקחה אחריות על האירוע, אך סוכנויות ידיעות בעולם הערבי מצביעות עליה כמי שעומדת מאחורי הניסיון שכשל.

אבו אל-עטא עמד מאחורי חלק ניכר מירי הרקטות לעבר ישראל בחודשים האחרונים, וכן היה אחראי לשורה של פיגועים וניסיונות חדירה לאורך הגדר. ראש הממשלה נתניהו, הרמטכ”ל כוכבי וראש השב”כ ארגמן הגדירו אותו כפצצה מתקתקת שפעלה להוציא פיגועים נוספים. רשת פוקס האמריקנית דיווחה שאבו אל-עטא תכנן פיגוע ענק נגד כוחות צה”ל שתוכנן לצאת עוד השבוע וכלל ירי טילים, חדירה מתוך מנהרות לתוך ישראל ופגיעה בחיילים בסמוך לרצועה.

חיסולו של אבו אל-עטא לא עבר בשקט. החל משעות הבוקר של יום שלישי טיווחו אנשי הג’יהאד האסלאמי את ערי ישראל, כולל ירי לכיוון גוש דן כבר מתחילת סבב הרקטות, דבר שלא התרחש עד היום. בתגובה לירי לעבר תל אביב, הוחלט בפיקוד העורף להורות שלא יתקיימו לימודים בטווח של 80 קילומטרים מהרצועה, וכן להגביל את העבודה בטווח זה. זאת הפעם הראשונה שבה מתקבלת החלטה כזאת מאז שנת 91′, אז כוונו אל ישראל טילים עיראקיים במהלך מלחמת המפרץ הראשונה.

העובדה שחצי מדינה שותקה ביום שלישי מחזירה את סוגיית ההרתעה לראש הכותרות. זאת לא הפעם הראשונה שבה ישראל מחסלת מבוקש, והמציאות הזאת היא עליית מדרגה חדשה, במיוחד כשמדובר בארגון טרור מוגבל כמו הג’יהאד האסלאמי. יחד עם זה, גורמים ביטחוניים מסבירים ל’בשבע’ שההחלטה הנדירה הייתה הכרחית, כדי להעניק חופש פעולה לצבא לשלוט בגובה הלהבות.

“צריך להבין שסיכולים ממוקדים הם אחד הכלים הכי כבדים נגד ארגוני הטרור”, אומר תא”ל (במיל’) יוסי קופרווסר, לשעבר ראש חטיבת המחקר וחוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה. “לא סתם השימוש בכלי הזה נעשה במשורה. כולם יודעים שהתגובה אליו תהיה הרבה יותר חריפה מאשר תקיפה רגילה, בטח כשמדובר בדמות חשובה לארגון. זה היה צפוי שזאת תהיה התגובה, ולכן ההוראות לא צריכות להפתיע מישהו מאיתנו”.

זה לא מראה שההרתעה הישראלית אבדה?

“התרגלנו בשנים האחרונות שבכל סבב כל צד רוצה לרשום הישג על שמו. הפעם ישראל השיגה הישג משמעותי כבר מהרגע הראשון, והמשיכה להשיג עוד ועוד הישגים לאורך התקיפה. לעומת זאת, הג’יהאד לא הצליח לרשום שום הישג, ואין שום עניין לתת לו לרשום אחד כזה. הישג שלו יחזיר, לפחות בעיניו, את ההרתעה שלו. אחת הסיבות המרכזיות שזה לא קרה עד כה היא הפסקת הלימודים והגבלת העבודה גם במרכז. זה היה הדבר הנכון לעשות במסגרת הנסיבות”.

“כדאי להסתכל על זה בצורה הפוכה. אם באמת לא הייתה הרתעה, היינו רואים את חמאס מצטרף מיד לתקיפות נגד ישראל, וזה לא קרה”, אומר ד”ר עדו זלקוביץ’, מומחה לפוליטיקה פלשתינית וראש התוכנית ללימודי המזרח התיכון במכללה האקדמית עמק יזרעאל. “הסיבה לאי ההצטרפות שלו היא לא שהוא שמח בחיסול של אבו אל-עטא, אני כלל לא בטוח שיש שמחה אצל חמאס בנושא. נכון שמדובר בטראבל מייקר שעשה הרבה כאב ראש לחמאס, אבל אני לא חושב שיש שם שמחה שבכיר בארגון מקביל סוכל”.

בסופו של יום, הסיכול הזה פוגע בג’יהאד האסלאמי, שזה גם האינטרס של חמאס.

“זה נכון, אבל בעיניי הסיכול הזה לא שימח אותם אלא בעיקר הרתיע אותם. הם יודעים שהם כבר לא מוגנים. אם במשך שנים הם ידעו שצה”ל לא ינסה להוריד אותם, עכשיו כל מקביליו של אבו אל-עטא חוששים לחייהם”.

רמז נוסף לפגיעה בהרתעה הישראלית היה בדבריו של נתניהו עצמו, שאמר שישראל לא החזירה את מדיניות הסיכולים הממוקדים לשולחן, ומדובר היה באירוע נקודתי שלא היה מנוס ממנו. אלא שהמסר ככל הנראה עבר. “נכון שישראל אמרה שאין לה כוונה לחזור למדיניות הסיכולים, אבל יחד עם זה המסר שהיא לא תהסס לעשות את זה אם היא תצטרך”, אומר זלקוביץ’.

חורים בכיפה

הוראות פיקוד העורף ששיתקו חצי מדינה הוכיחו את עצמן. בניגוד לסבבים קודמים, בסבב הנוכחי (נכון לזמן כתיבת שורות אלה), מלבד כמה נפגעים קלים ונפגעי חרדה, אין רמות פציעה קשות. יחד עם זה העובדה שגם אזור המרכז נכנס לכוננות ספיגה הובילה ללא מעט שאננות בקרב הציבור, הן בציבור הכללי ובמיוחד בציבור החרדי. הישיבות בדרום הארץ למודות ניסיון, וממלאות באופן מלא אחר הוראות פיקוד העורף. כך למשל ישיבת חב”ד בקריית גת, שהודיעה כבר בשעות הבוקר לכלל תלמידיה להישאר בחדריהם ולא לצאת החוצה, כולל למקווה, עד שיגיעו הסעות שיחזירו אותם לביתם. אך הישיבות במרכז הארץ ממושמעות פחות להוראות פיקוד העורף. עם תחילת הסבב פורסם כי שני גדולי הדור הליטאים, הרב אדלשטיין והרב קנייבסקי, הורו לתלמידים להמשיך בסדרים כרגיל מפני ש”תורה מגנא ומצלא”.

“אנחנו מנסים להסביר לראשי הציבור החרדי שלשמור על הוראות פיקוד העורף זה הדבר הנכון ביותר לעשות”, אומר רס”ן (במיל’) יצחק טסלר, מסביר פיקוד העורף למגזר הדתי והחרדי. “עד היום הוראות פיקוד העורף הוכיחו את עצמן. להקשיב לכוחות פיקוד העורף זאת לא פריבילגיה שאפשר לוותר עליה, זה ממש קיום ‘ונשמרתם’. הבדיקות שעשינו בסבב הקודם בחודש מאי הראו שלו הוראות פיקוד העורף היו ממולאות, כנראה היו הרבה פחות נפגעים בנפש”.

הצורך במילוי ההוראות רק התחזק בסבב הנוכחי, כאשר כיפת ברזל שוב הוכיחה שמדובר במערכת בעייתית במיוחד. נכון לשעת כתיבת שורות אלה, יותר מ-250 רקטות נורו לעבר ישראל, כאשר צה”ל מציג נתון של 90 אחוזי יירוט. אלא שמדובר בנתון מטעה. אחוזי היירוט הם מתוך ניסיונות היירוט של המערכת, שמסתכמים בפחות ממאה, כאשר המערכת כלל לא מנסה ליירט טילים שמוגדרים על ידה ככאלה שמיועדים לשטחים פתוחים. התכנות של המערכת הוביל לכך שמלבד ארבע פגיעות ישירות בבתים באזור הדרום ובמפעל לייצור צעצועים בשדרות, רקטה נחתה באמצע נתיב בכביש 4, סמוך לצומת גן יבנה. רק בנס האירוע נגמר בלי נפגעים.

“יש אזורים, בעיקר פתוחים, שאכן כיפת ברזל אינה מכסה. ומעבר לזה שאין כיסוי של המערכת, אין גם צופרים שמתריעים על ירי. לכן אנחנו בפיקוד העורף ממליצים על אחת משתי האופציות. או להוריד את האפליקציה של פיקוד העורף שמתריעה ישירות לנייד לפי האיכון, או להפעיל רדיו כאשר כל התחנות מכריזות על ההתרעות”, אומר טסלר.

איתות לאיראן

חיסולו של אבו אל-עטא לא נולד בן לילה. הפעם הראשונה שצה”ל ניסה לחסלו הייתה במהלך מבצע עמוד ענן, כאשר עוד היה קצין זוטר בארגון. צה”ל איתר אותו יחד עם שורה של קצינים בדרגות שונות בארגון בדירת מסתור בסג’עייה, ושיגר טיל לדירה. הנוכחים רק נפצעו. מאז התקדם אבו אל-עטא בארגון והפך למפקד הגזרה הצפונית ברצועה והאחראי על מערך ייצור הרקטות בארגון. כבר תקופה ארוכה שמערכת הביטחון סימנה אותו כיעד לחיסול, כאשר הדיונים בקבינט בנושא החלו לאחר הירי על אשדוד בזמן כנס בחירות של נתניהו. ההחלטה הסופית על חיסולו התקבלה בתחילת השבוע שעבר בישיבת הקבינט, לאחר מטח הרקטות שהסתיים בפגיעה ישירה בבית בשדרות בשבת פרשת נח. גם אבו אל-עטא ידע שהוא מסומן, ומאז המטח לשדרות החליף דירות מסתור רבות כשבכל לילה עבר למקום חדש יחד עם אשתו.

“העובדה שצה”ל הצליח לחסל אותו בצורה כירורגית כל כך מעידה על כך שהצלחנו לשקם את יכולות המודיעין שלנו שנפגעו קשות בעקבות ההתנתקות”, אומר המזרחן ד”ר יוסי מנשרוף, חוקר איראן ומליציות שיעיות במכון ירושלים לאסטרטגיה ולביטחון ובמרכז עזרי לחקר איראן והמפרץ הפרסי באוניברסיטת חיפה. “ההתנתקות פגעה ביכולות המעקב של כוחות הביון של ישראל ברצועה. במשך שנים יכולות המעקב של ישראל התבססו על ממשק ישיר בין כוחות הביון ליעדי המעקב, וברגע שנטשנו את הרצועה איבדנו את היכולת לעשות את זה. היום, בעידן הסייבר, וכשצה”ל וכוחות הביטחון מקבלים תקציבי ענק כדי לכסות על הפער המודיעיני והמקצועי הזה, ישראל הצליחה להגיע למידע נקודתי שאיפשר את הפעילות המאוד מרשימה הזאת שעושה גלים בכל ציר ההתנגדות”.

לא סתם מזכיר מנשרוף את ציר ההתנגדות, בראשותה של איראן. לג’יהאד האסלאמי יש קשרים הדוקים ביותר עם משטר האייתולות שמחזיקים אותו הן כלכלית והן צבאית. חיסולו של אבו אל-עטא מחד וניסיון החיסול של עג’ורי מאידך נועדו להעביר מסר חד משמעי לאיראן שמחזקת את אחיזתה באזור.

“גם הפעולה בעזה וגם הפעולה בדמשק מצריכות יכולות מודיעיניות גבוהות במיוחד שנועדו לסמן לאיראנים שלישראל יש את היכולת לפגוע לא רק בשליחים שלה אלא גם באנשיה שלה. קאסם סולימני להערכתי לא נמצא כרגע כיעד לסיכול, אבל הסיכולים הללו נועדו כדי להעביר לו את המסר שבמידת הצורך גם הוא יהיה על הכוונת”, אומר מנשרוף.

מאת אסף משניות, ערוץ 7, 15.11.2019