JISS - מכון ירושלים לאסטרטגיה ולביטחון

ד"ר יוסי מנשרוף

ד"ר יוסי מנשרוף

איראן המהפכנית, האסלאם השיעי הפוליטי, רשתות שיעיות טרנס-לאומיות.

ממשלת ישראל צריכה לחשוף את השותפות של משרד החוץ האיראני בגילויי הטרור והחתרנות של חזבאללה על אדמת ארה"ב ואירופה.

ממשלת ישראל צריכה לתרגם למעשים את חשיפתו של ראש הממשלה נתניהו, לפיה משרד החוץ האיראני נוטל חלק פעיל במימון האיראני לחיזבאללה. מטרת מסע ההסברה  הישראלי, שצריך להיות מוכוון לאירופה ולארה"ב, הוא הבהרת השותפות של משרד החוץ האיראני בגילויי הטרור והחתרנות של חזבאללה על אדמת ארה"ב ואירופה. יש צורך לחשוף את פרצופם האמיתי של שר החוץ האיראני מוחמד ג'ואד זריף – הנהנה מתדמית חיובית במערב, כאיש שיחה לבבי ובן-תרבות, "מתון" בהשקפותיו – ושל המשרד שהוא עומד בראשו.

***

השימוש של המשטר האיראני במנגנון הדיפלומטי הראשי שלו, משרד החוץ, למימון ארגון טרור – חיזבאללה, המוכר ככזה (כולו, או הזרוע הצבאית שלו) ברוב מדינות המערב – מציב את משרד החוץ בשורה אחת עם שורה של מנגנונים וכלים שכוחות קודס במשמרות המהפכה מסתייעים בהם לאורך השנים כדי לממן את חיזבאללה, מליציות שיעיות עיראקיות ואחרות, וכן ארגוני טרור סוניים המשרתים את איראן. מנגנונים אלו כוללים בנקים שונים כגון בנק צאדראת, בנק מלי ובנק אנצאר, חברות תעופה איראניות כגון מאהאן אייר ופארס קשם אייר, וקרנות צדקה (בוניאדים) שונות כגון מוסד השהיד, הקרן לסיוע ע"ש האמאם ח'ומיני והוועדה האיראנית לשיקום לבנון. גופים אלו נכללו לאורך השנים ברשימת הסנקציות האמריקאיות, משום ששימשו את כוחות קודס במשמרות המהפכה כדי לממן את ארגון הטרור חיזבאללה, שמוגדר בחוק האמריקאי כ-Foreign Terrorist Organization.

המעורבות הישירה של משרד החוץ האיראני בקידום התקפות טרור ופעילות חתרנית איראנית ברחבי העולם ידועה זה מכבר. על פי הרשויות האמריקאיות, חוסין שיח' אל-אסלאם, ששימש סגן שר החוץ בשנים 1981 עד 1997, היה אחראי בשנים הללו על הצבות כוח אדם בשגרירויות איראן השונות, וכך שיבץ אנשי משמרות המהפכה בשגרירויות איראן באירופה, אסיה ואפריקה. בספטמבר 1987 חשף ה-CIA את קיומה של מחלקה 210 במשרד החוץ. לפי ה-CIA, המחלקה מתפקדת כמרכז מבצעים ראשי שמתאם את פעילותם של אנשי מודיעין איראנים בחו"ל, ופעמים רבות מעבירה הנחיות לאנשי המודיעין האיראנים בנוגע לביצוע פיגועי טרור.

מסע הטרור שאיראן מנהלת בשנים האחרונות ברחבי אירופה הוא דוגמה מוחשית לשילוב של משרד החוץ בתשתית הטרור האיראנית. כפי שנחשף על ידי הרשויות בגרמניה, אסדאללה אסדי, שניהל את ניסיון הפיגוע ביוני 2018 בכנס מפלגת האופוזיציה האיראנית מוג'אהדין ח'לק בפריז (שבו השתתף עורך דינו של נשיא ארה"ב טראמפ, רודי ג'וליאני), היה רשום כדיפלומט בשגרירות האיראנית בווינה מאז 2014, אך למעשה שירת כאיש המודיעין האיראני (MOIS) ותפקידו היה לערוך מעקב אחרי קבוצות אופוזיציה איראניות. אסדי נעצר בגרמניה והוסגר לממשלת בלגיה, לאחר שלפי החשד העביר בלוקסמבורג לידי זוג איראנים-בלגים מכשיר שהוסתרו בו 500 גרם חומר נפץ. לצד זאת, ב-2018 גירשה אלבניה את השגריר האיראני ודיפלומט נוסף בשגרירות האיראנית לאחר שלטענתה היו מעורבים בתכנון פיגוע במהלך משחק של נבחרת הכדורגל של ישראל באלבניה. בנוסף, מוחסן רבאני מילא תפקיד מפתח בפיגוע בבניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס ב-1994, בעת היותו נספח התרבות בשגרירות האיראנית בארגנטינה.

לפיכך, בעקבות חשיפת רה"מ נתניהו לגבי מעורבות משרד החוץ האיראני במימון חיזבאללה, ולאור מעשי העבר של משרד החוץ האיראני בקידום טרור וחתרנות איראניים ברחבי העולם, הקשר הישיר בין משרד החוץ האיראני לחיזבאללה מתבהר ביתר שאת. הקשר הזה אינו מפתיע. כפי שהודה עלי אכבר האשמי רפסנג'אני (1934–2017), לשעבר מספר 2 בהיררכיית המשטר האיראני, איוש משרת השגריר עצמה בלבנון (כמו גם במדינות מפתח אחרות במזה"ת כמו אפגניסטאן, עיראק, תימן וסוריה) נקבע בתיאום עם משמרות המהפכה ולאחר הסכמה מצידם. לצד זאת, חוסין שיח' אל-אסלאם העיד גם הוא על הקשר בין משרד החוץ לזרוע הצבאית בחיזבאללה כאשר חשף שבעת ששימש סגן שר החוץ לאורך שנות השמונים והתשעים נהג להיפגש בקביעות עם רמטכ"ל חיזבאללה, עמאד מוע'ניה, בביקוריו באיראן.

לפיכך, הפגישות של זריף עם נסראללה מאז מינויו לתפקיד שר החוץ ב-2013 מקבלות משמעות נוספת. קרוב לוודאי שפגישות אלו כללו גם את הממד הפיננסי ביחסי איראן-חיזבאללה. חשוב להדגיש שלפי ה-CIA, נסראללה עצמו היה מעורב ישירות בפיגועי טרור רבים של חיזבאללה, כולל פיגועי חטיפת בני ערובה, חטיפת מטוסים ופיגועי טרור אחרים של הארגון עוד בטרם מונה למזכ"ל חיזבאללה ב-1992. מכאן שההפרדה בין הזרוע הפוליטית לזרוע הצבאית בחיזבאללה, שכמה ממדינות העולם ממשיכות לקיים, היא שגויה, ופגישותיו של זריף עם נסראללה קשורות באופן ישיר לפעילות הטרור של הארגון.

קשר ישיר אפשרי נוסף בין משרד החוץ האיראני לטרור שמפעיל חיזבאללה התבטא בביקורו של זריף בקברו של עמאד מוע'ניה, ראש הזרוע הצבאית של חיזבאללה, ב-2014. נראה שהביקור שיקף למעשה ניסיון להשתתף בקרדיט האיראני על פעילות הטרור של חיזבאללה לאור חלקו של משרד החוץ זריף במימונה.

לאחרונה חשפה התקשורת הבריטית את פרשת ארבעה המתקנים הסודיים בפאתי לונדון שבהם הטמין חיזבאללה חומר נפץ מסוג אמוניום חנקתי. קיומם של המפעלים הללו נחשף על ידי המוסד ב-2015 והובא לידיעת ממשלת בריטניה חודשים ספורים לאחר עסקת הגרעין בסתיו 2015, אך זו בחרה שלא לחשוף את המידע בפני הפרלמנט (שדן באותה עת על הגדרת הזרוע הפוליטית של חיזבאללה כארגון טרור) והציבור בבריטניה, בין היתר, כנראה, כדי שלא לפגוע בתמיכה בעסקת הגרעין. עולה אפוא שבמקביל לדיונים שקיים צוות המו"מ האיראני (שהורכב מבכירי משרד החוץ האיראני בראשות זריף עצמו) עם נציגי ה-P5+1 בווינה, שהביאו לעסקת הגרעין, מימן משרד החוץ האיראני חלק מהחתרנות והטרור של חיזבאללה באירופה.

לאור מעורבותו הישירה של משרד החוץ האיראני במימון חיזבאללה, ראוי להכלילו ברשימת הסנקציות האמריקאיות. אישים איראנים ולבנונים שהשתייכו למנגנון הפיננסי שהעביר את הכספים מאיראן לחיזבאללה כבר הושמו תחת סנקציות אמריקאיות. כך היה עם קצין בכיר במשמרות המהפכה, רזא מוסוי, ועם מוחמד ג'עפר קציר, בכיר חיזבאללה העומד בראש יחידה 108 בחיזבאללה והמופקד על העברת הסיוע הפיננסי מכוחות קודס לחיזבאללה ועל העברת האמל"ח מסוריה ללבנון. ואולם, נראה שרה"מ נתניהו בחר לחשוף את המימון שמשרד החוץ האיראני מגיש לחיזבאללה לאור הקושי המשפטי לנקוט סנקציות נגד המנגנון הדיפלומטי האיראני הראשי.

אין די באמירה אחת; על ממשלת ישראל להתניע מסע הסברה נמרץ נגד משרד החוץ האיראני והעומד בראשו, זריף. קמפיין הסברה כזה צריך לחתור להשיג שתי מטרות. ראשית, עליו לקעקע לזריף וליתר בכירי משרד החוץ האיראני את תדמית הדיפלומטים המכובדים שבה הם מתהדרים. יש להבהיר לדעת הקהל באירופה את הסיוע הפיננסי הישיר שזריף ואנשיו מגישים לחיזבאללה, שמהווה איום ישיר על הביטחון הלאומי של אירופה. מסע הטרור של חיזבאללה באירופה כלל כזכור את הפיגוע בבורגס ב-2012 שבו נהרגו 5 תיירים ישראלים ונהג אוטובוס מקומי וכן פעיל חיזבאללה שביצע את הפיגוע, מוחמד חסן אל-חוסייני; מעבר לכך, במהלך 7 השנים האחרונות נחשפה בהדרגה פעילות אינטנסיבית של חיזבאללה ברחבי אירופה שכללה הקמת תאי טרור לטובת ביצוע פיגועים נגד אינטרסים ישראליים באירופה, פעילות נמרצת של הלבנות הון, גיוס כספים וסוכנים, סחר בסמים ובאמל"ח ועוד. לפי משרד האוצר האמריקאי, מבצעי חיזבאללה באירופה מנוהלים על ידי כמה מפקדים ופעילים בכירים בארגון. לפיכך, מומלץ שישראל תעמיק את השיח המדיני והציבורי במדינות מפתח באירופה בנושא השותפות של משרד החוץ האיראני במימון חלק מפעילות הטרור האינטנסיבית של חיזבאללה באדמת אירופה.

היעד השני של מסע ההסברה נגד משרד החוץ האיראני צריך להיות הזירה הפוליטית בארה"ב, בדגש על המחנה הדמוקרטי שמתכוון להחזיר את ארה"ב לעסקת הגרעין אם ינצח בבחירות לנשיאות בנובמבר 2020. ישראל צריכה להדגיש את הקשר ההדוק בין עסקת הגרעין לתקציב האיראני השנתי לחיזבאללה, שגדל פי ארבעה לאור הסכם הגרעין לכדי 800 מיליון דולר, וקוצץ לאחרונה בשל הסנקציות האמריקאיות נגד איראן.

כפי שרה"מ נתניהו הצהיר לאחרונה, בשל הסנקציות הללו הצטמק הסיוע הפיננסי האיראני לחיזבאללה. חיזבאללה מתכנן לא רק לפגוע באינטרסים אמריקאיים ברחבי המזה"ת אלא גם לזעזע את היציבות ברחבי ארה"ב, בהינתן הוראה ממפקד כוחות קודס במשמרות המהפכה, קאסם סולימאני.

האסטרטגיה הזו נחשפה לאחרונה בפרשת מעצרם של עלי כוראני וסאמר אל-דבק על ידי ה-FBI, ב-2017. כוראני, אזרח אמריקאי ממוצא לבנוני, גויס ב-2002 על ידי יחידת מבצעי חו"ל של חיזבאללה בראשות טלאל חמיה (יחידה 910), והונחה לאסוף מודיעין על אודות יעדים אפשריים לפיגוע באדמת ארה"ב, ובהם שדה התעופה JFK (בדגש על סידורי האבטחה והביטחון), מתקנים של ה-FBI ושל השירות החשאי של ארה"ב במנהטן, ומחסן נשק של צבא ארה"ב. הוא אסף את המודיעין כפי שהתבקש באמצעות המכשיר הנייד שלו, והעביר את הסרטונים לידי חיזבאללה. כוראני גם ערך רשימה של אישים ישראלים שיכולים להוות מטרה לפיגועי התנקשות של חיזבאללה. סאמר אל-דבק, בעל אזרחות לבנונית-אמריקאית, גויס ליחידה 910 בחיזבאללה בשלהי 2007 / תחילת 2008 ואיתר עבור חיזבאללה מטרות לפיגועי טרור אפשריים ברחבי ניו יורק.

לפיכך, חיזבאללה, שלפי רישומי ה-FBI אחראי להרג אזרחים וחיילים אמריקאים יותר מכל ארגון טרור אחר פרט לאל-קאעידה, משמש סכנה ממשית לביטחון בארה"ב. מומלץ, לפיכך, שממשלת ישראל תדגיש בפני הדמוקרטים בארה"ב שחזרה לעסקת הגרעין תמנף את היכולת האיראנית לתקצב ביתר שאת, בין היתר באמצעות משרד החוץ האיראני, פעילות טרור וחתרנות מצד חיזבאללה בשטח ארה"ב.


סדרת הפרסומים "ניירות עמדה" מטעם המכון מתפרסמת הודות לנדיבותה של משפחת גרג רוסהנדלר.


תמונה: [Tasnim News Agency [CC BY 4.0

 

עוד כתבות שעשויות לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *